Starptautiskā situācija
Pēdējo gadu laikā eiro kurss pret dolāru ir piedzīvojis salīdzinoši straujas svārstības. Ja vēl pirms diviem gadiem eiro algu saņēmēji varēja droši iepirkties ASV, jo eiro vērtība bija par trešdaļu augstāka nekā dolāram, tad tagad situācija ir mainījusies. Pašlaik eiro un dolāra vērtība ir praktiski izlīdzinājusies, kā rezultātā iepirkties dolāros Latvijas un citu Eiropas valstu iedzīvotājiem ir kļuvis daudz dārgāk. Tas var nebūt būtiski, ja par preci jāmaksā pieci dolāri, taču cenu atšķirība ir ļoti jūtama, ja iegādājaties preces par 100 dolāriem. 2013. – 2014. gadā par šādu iespēju bija jāmaksā aptuveni 70 – 75 eiro, bet šobrīd jau gandrīz 95 eiro. Palielinot preču un pakalpojumu iegādes vērtību līdz vairākiem tūkstošiem vai miljoniem valūtas kursa izmaiņu ietekme uz cenām kļūst vēl jūtamāka.
Lielākie ieguvēji no eiro cenas līdzsvarošanās ar dolāru ir eksportētāji, kas var eksportēt vairāk ASV un citu valstu pircējiem, kas norēķinās dolāros. Lielākie zaudētāji ir patērētāji, kas vairs nevar iegādāties preces lētāk dēļ vājā dolāra.
Šobrīd ASV Federālo Rezervju banka ir pārtraukusi dolāru drukāšanas programmu un valūtas vērtība lēnām stabilizējas. Līdzīgi pasākumi Eiropā vēl ir priekšā, jo Eiropas valstu valdības un Eiropas Centrālā banka vēl turpina pastarpināti uzpirkt Eiropas banku sliktos aktīvus. Savu iespaidu uz eiro vērtību, protams, atstās arī situācija Ukrainā un pieaugošā bēgļu krīze.
Situācija Latvijā
Latvijas iedzīvotājiem eiro valūtas kursa izmaiņas ir jūtamas tikai daļēji, jo mūsu tirgus ir ļoti ierobežots. Vieni no lielākajiem ieguvējiem šajā procesā ir hipotekāro kredītu ņēmēji, kam pie zemas EURIBOR vērtības ir iespēja maksāt mazākus procentus par aizdevumu. Attiecībā uz citu preču un pakalpojumu cenām, ir jūtams, ka tās pieaug ar katru gadu. Lai arī inflācija Latvijā nepārsniedz 2 – 3 procentus, tomēr reālā dzīvē cenu līmenis svarīgākajām precēm un pakalpojumiem tomēr pieaug straujāk. Rezultāts, protams, ir samazināta pirktspēja, jo algas nepieaug tik strauji. Sevišķi spilgti tas attiecināms uz pensionāriem, maz atalgotiem darbiniekiem un valsts budžeta iestādēs strādājošajiem. Privātā sektorā nodarbināto atalgojums lielā mērā atkarīgs no kvalifikācijas. Lielākās algas saņem IT, finanšu un uzņēmējdarbības konsultāciju jomā strādājošie. Tradicionāli zemāku atalgojumu un līdz ar to arī zemākā pirktspēja ir maz kvalificētiem darbiniekiem no kuriem lielākā daļa darbojas lauksaimniecībā, mazumtirdzniecībā un pakalpojumu nozarē. Eiro kursa izmaiņas šos cilvēkus ietekmē mazāk, taču arī viņu maciņos cenu līmeņa izmaiņas atstāj jūtamu atšķirību.