Vienā no iepriekšējām publikācijām atplūkojām kopējos ieguvumus, ko valstij un iedzīvotājiem radīja pievienošanās eirozonai, ieskicējot arī dažus trūkumus. Šoreiz detalizētāk aplūkosim to, kādi plusi bija tieši iedzīvotājiem, kā tas mainīja ikdienu un, ko gaidīt nākotnē.
Galvenie plusi iedzīvotājiem
Latvijas iedzīvotājiem dodoties ārpus Latvijas robežām uz kādu no eirozonas valsti, kā arī Melnkalni, Kosovu un Andoru nav jāveic valūtas konvertācija.
Iepirkšanās internetā ir kļuvusi pārskatāmāka, jo cenu salīdzināšana ir daudz vienkāršāka. Tas ļauj nekavējoties saprast, kura prece ir lētāka ārzemēs, bet kuru labāk iegādāties tepat uz vietas.
Valūtas maiņa bankas kontos tika veikta automātiski pēc oficiālā valūtas maiņas kursa. Tas nodrošināja, ka neveidojas garas rindas pie banku filiālēm un ietaupīja iedzīvotāju laiku.
Lai vieglāk pierastu pie valūtas maiņas tika izvēlēts pārejas periods, kura laikā cenas veikalos un pakalpojumu sniegšanas vietās tika atspoguļotas gan eiro, gan latos.
Par eiro banknošu un monētu izskatu tika sniegta plaša informācija plašsaziņas līdzekļos, nodrošinot iedzīvotāju informētību un aizsardzību no krāpniekiem.
Kredītu ņemšana mājokļa iegādei ir kļuvusi vienkāršāka, jo valūtas kursa svārstības vairs nevar ietekmēt aizdevuma izmaksas. Tiesa, arī iepriekšējos gados lats bija piesaistīts eiro ar fiksētu maiņas kursu. Vienīgā izmaiņa, kas var ietekmēt kredītu izmaksas ir a) sekošana kredītlīguma nosacījumiem, b) Eiropas Centrālās bankas lēmums par euribor procentu likmju izmaiņām. Jāatzīst, ka šobrīd euribor atrodas vēsturiski zemākajā punktā, nodrošinot reālu ietaupījumu daudziem simtiem tūkstošiem Latvijas mājsaimniecību.